Czym jest kultura feedbacku?

by Agata Waligórska
Kultura Feedbacku zespół szefoowka

Kultura feedbacku? Z czym to się je?

Podstawą współpracy i efektywności zespołów jest zaufanie. Jeśli w Twoim zespole nikt nigdy się nie kłóci i nie konfrontuje ze sobą, to prawdopodobnie zaufanie wśród ludzi jest ograniczone. Wielka szkoda, bo poza tym, że atmosfera nie jest wtedy najfajniejsza, to nie ma podstawy do szukania i wdrażania coraz lepszych rozwiązań. Zaufanie jest podstawą tworzenia efektywnie działających zespołów i jak pięknie powiedział Simon Sinek “Nie ma lepszego sposobu na budowanie zaufania niż mówienie prawdy. Proste? Niełatwe! 

 

Chociaż wierzymy generalnie, że szczerość w relacjach z ludźmi jest potrzebna i że wpływa na jakość naszej pracy, to nie jest ona zawsze oczywistym wyborem. Gdy myślimy o feedbacku, nasz mózg z jednej strony krzyczy “super, mogę się rozwijać” a z drugiej “uciekaj/walcz!”, bo to może wywrócić nasz komfort i poukładany świat do góry nogami. Z takim nastawieniem ciężko jest nam również ten feedback dawać wierząc, że może kogoś zranić. Na szczęście na tym etapie ewolucji człowieka możemy świadomie wybierać rozwój, a nie ma lepszego „narzędzia” do tego jak feedback. A właściwie cała kultura feedbacku.

 

Kultura feedbacku, rozumiana jako zestaw zachowań i norm w danej grupie wspierających rozwój na bazie feedbacku, stymuluje pracowników i ma ogromne znaczenie dla realizacji formalnych celów organizacji. Co się na nią składa?

 

  1. słuchanie i uważność na drugą osobę
  2. udzielanie feedbacku
  3. szukanie feedbacku
  4. przyjmowanie feedbacku
  5. zachęcanie swojego otoczenia do dawania i przyjmowania feedbacku
  6. follow-up, czyli co robię z feedbackiem?

Słuchanie i uważność

Żeby zaistniało zaufanie, a nasza pozytywna intencja została odebrana równie pozytywnie, niezbędny jest element słuchania, czyli próby zrozumienia drugiej osoby. Większość z nas przecenia swoją umiejętność słuchania. Przy dobrych wiatrach pozwalamy swojemu rozmówcy swobodnie się wypowiedzieć, aby za chwilę stworzyć własną interpretację usłyszanych słów. Częściej jednak przygotowujemy się do przedstawienia własnych opinii, przemyśleń i pomysłów, jeszcze zanim druga osoba skończy mówić.

 

Aby słuchanie było szczere, trzeba szczerze być zainteresowanym drugą osobą oraz tym, co ona ma do powiedzenia. Empatyczne słuchanie zakłada, że słuchamy, aby zrozumieć, a następnie sprawdzamy czy dobrze zrozumieliśmy. 

 

Uważność zaś oznacza zwracanie na drugiego człowieka uwagi w sposób szczególny: celowo, w danym momencie oraz bez wydawania osądów. Dopiero taka obserwacja, w której nie próbujemy oceniać, może stać się wartościową podstawą do udzielenia feedbacku. 

 

Dawanie feedbacku

O tym, czym jest i w jaki sposób dawać feedback piszę w tym artykule. Zastanów się zatem w jakim stopniu dbasz, aby ludzie wokół Ciebie otrzymywali feedback. Czy zamiatasz pod dywan trudne tematy, a przyjemne traktujesz jako normę, o której nie warto mówić? Czy może w ramach troski i rozwoju Twoich ludzi konfrontujesz ich z różnymi tematami i pokazujesz swoją perspektywę?

 

Szukanie feedbacku

W kontekście bycia odbiorcą feedbacku przyjmujemy najczęściej rolę “bierną”: oceniamy jedynie czy feedback dostajemy czy nie. Jak często jednak proaktywnie szukasz feedbacku od swoich podwładnych, kolegów, szefa? Czy zastanawiasz się jakie aspekty chciałbyś, żeby ktoś uwzględnił w swojej informacji zwrotnej i dopytujesz o nie? W jakim stopniu jesteś proaktywny w proszeniu o feedback?

 

Przyjmowanie feedbacku

W jakim stopniu jesteś otwarty na to, co usłyszysz, a w jakim od razu zaczynasz od negowania i obrony (“ale tak nie jest!”)? Czy słysząc feedback dopytujesz o szczegóły i przykłady, które to odzwierciedlają? Jak często dziękujesz za feedback? 

Zachęcanie swojego otoczenia do dawania i przyjmowania feedbacku

Jako lider stajesz się z automatu wzorem do naśladowania (również w tym negatywnym kontekście, że ryba psuje się od głowy). W jakim stopniu zachęcasz zatem do budowania kultury feedbacku w swoim otoczeniu? Czy pokazujesz swoimi działaniami, że feedback jest cenny i ważny w Waszym zespole/firmie? Czy tworzysz przestrzeń do wymiany informacji zwrotnej w zespole i pokazujesz jak z niego wyciągać wnioski?

 

Follow-up

W jakim stopniu traktujesz feedback jako długofalowe budowanie relacji, efektów, współpracy czy kompetencji? Czy dając feedback sprawdzasz po jakimś czasie jaka zmiana nastąpiła i dostrzegasz to (mówiąc o tym)? Czy otrzymując feedback na przykład od zespołu wracasz do nich potem z informacją, co z nim zrobiłeś?

Na koniec zapraszam Cię do krótkiej refleksji w poszczególnych obszarach – w skali od 1-10, dokonaj samooceny, w jakim stopniu przyczyniasz się do budowania kultury feedbacku w swoim otoczeniu, zespole, firmie i zaplanowanie działań, aby jako liderka – rozwijać się i być przykładem dla zespołu.

Biznes zdjęcie utworzone przez gpointstudio – pl.freepik.com

You may also like

Napisz komentarz