Kogo nie warto prosić o feedback?

by Marta Wesołowska
feedback szefoowka kogo nie warto prosić

Kogo nie warto prosić o feedback?

Na co dzień budujemy swoje otoczenie prywatne, zawodowe. Szukamy, przyciągamy ludzi nadających na podobnych falach. Dodatkowo świadomość samych siebie pozwala nam określić czy dana sytuacja, otoczenie nam wychodzi na zdrowie czy nie. Nie zawsze jednak jest idealnie i czasami. No właśnie…

Zapewne kojarzycie sytuacje, kiedy intuicja podpowiada „Nie wchodź w to. Daj sobie spokój z tą relacją. To Ci nie służy”, a rozum „No idź i sprawdź, nie ma co się poddawać”. 

W konsekwencji działamy wbrew intuicji i dzieją się wszystkie rzeczy, które nie powinny się pojawić. Na całe szczęście na koniec przychodzi refleksja „ Dlaczego ja siebie samej nie posłuchałam, why?”.

Ta sama zasada odnosi się do feedbacku. Otoczenie ma znaczenie. Chociaż tu intuicja jest ważna to dodatkowo, przyda się kilka sprawdzonych w praktyce i bólach wskazówek.

Pisałam o tym, że o feedback się prosi, a nie się go wymaga. 

Cały szkopuł w tym, że trzeba wiedzieć kogo i o co pytać by wyszło nam to na dobre. By feedback spełniał swoja funkcje, czyli dawał nam wartość w postaci rozwoju lub zwiększonej motywacji potrzebujesz znaleźć swojego przyjaciela od feedbacku. 

Zacznijmy trochę przewrotnie, czyli od tego, wśród jakich ludzi go na pewno nie szukać.

Jakich ludzi NIE warto prosić o feedback?

  1. Człowiek z przerośniętym ego

On jest najlepszy, a Ciebie postrzega zawsze jako tego gorszego, słabszego. Zawsze znajdzie sposób by wygłosić kilka „ A ja…, a ja…, a ja to…” jednocześnie umniejszając wartość każdej innej osoby. Od niego w feedbacku możesz usłyszeć np.:

„No tym razem zrobiłeś to dobrze”

2. Pesymista

Wiecznie marudzi, narzeka ciągle, patrzą na świat w czarnych barwach. Slońce, deszcz, podwyżka, obniżka, zawsze znajdzie sie powód. On poproszony o feedback może powiedzieć Ci tak:

„Wiesz, to wszystko jest takie beznadziejne. To, co zrobiłeś no było nawet dobre, ALE…” 

3. Człowiek oceniacz i porównywacz 

Zaczynasz z nim rozmowę i już czujesz, że energia tej osoby ściąga Cię w dół. Porównuje do siebie, do innych nie biorąc pod uwagę  skąd Ty, zaczynasz, jakie są Twoje cele feedbackowe.

„Hmm, no poszło Ci nieźle, ale Kaśka jest dużo lepsza”

4. Nieszczery manipulant 

Jeden z gorszych typów. Zrobi wszystko, by na forum pochwalić Cię, a później wyśmiać, obgadać. Woli zająć się wytykaniem Twoich błędów podczas indywidualnych rozmów z innymi osobami.

„Nie no było cudownie”. A 5 minut później „Czy Ty słyszałaś co ona, opowiadała?” 

5. Boidudek

To osoba, która nie potrafią się konfrontować z rzeczywistością, bojąc się utraty relacji. 

Obawia się, że jeśli powie Ci to, co faktycznie zauważyła w feedbacku (a nie jest to nic jej zdaniem pozytywnego) to utraci relacje z Tobą. To są osoby zawsze miłe, od których nigdy nie dowiesz się niczego co, może dać Ci rozwój.

„Wszystko było naprawdę super, nie wiem co, mógłbyś  zrobić lepiej. Chyba nie ma na nic więcej szans”

Kto powinien dać mi feedback?

Szukaj przyjaciela od feedbacku, ale niech będzie nią osoba, której ufasz, która jest z Tobą szczera, a jednocześnie w sposób empatyczny będzie w stanie Ci przekazać konstruktywny feedback. Dzięki temu szybciej osiągniesz większą świadomość, zyskasz rozwój czy motywacje.

Daj mi znać koniecznie czy masz swojego przyjaciela od feedbacku oraz, czy zdarzyło Ci się poprosić tego, kogo nie trzeba o feedback?


Family photo created by wayhomestudio – www.freepik.com

You may also like

Napisz komentarz