Awans – i co dalej? Jak ustalić swoją pozycję liderki?

by Marta Wesołowska
Awans to często radość, moment spełnienia, zadowolenie. Moja historia zaczęła się właśnie od tych emocji. Po kilku latach bardzo intensywnej pracy i wybitnych wyników sprzedażowych mam awans na szefową zespołu, w którym do tej pory pracowałam. Tyle na niego czekałam, ciężko na niego pracowałam i jest. Hura!

Mam 23 może 24 lata i dobrze wiem jak realizować ponadprzeciętne wyniki sprzedażowe, ale… No właśnie zaczęły pojawiać się wątpliwości. Do tej pory pamiętam pytania, które przetaczały się przez moją głowę:

  • Jak zbuduję swoją pozycję w nowej roli?
  • Czy mój nowy zespół mnie zaakceptuje?
  • Jak ułożę sobie relacje z dawnymi kolegami, gdy dziś jestem ich Szefową?
 Moje początki były trudne. Nikt nie dał mi niezbędnej wiedzy czy narzędzi do postępowania z zespołem. Przypuszczam, że tak jak wielu z Was. Ja, zaczęłam od obserwacji, eksperymentowania, uczenia się na błędach. Było różnie, ale dziś skutecznie pomagam, w tym, by tych błędów nie popełniać.  Od czego warto zacząć po awansie?

Jeśli zaczynasz w zupełnie nowej firmie, zmieniasz zespół, czy awansujesz na Szefową zespołu, którego dotychczas byłaś członkiem,  zacznij od krótkiej powitalnej mowy Szefowej. Moje doświadczenie pokazuje, że zespół bardzo pozytywnie reaguje na taki rodzaj informacji. Powitalna mowa, to nic innego jak ustalenie zasad współpracy. 

Warto od tego zacząć, by ukrócić domysły zespołu, jakim jesteś człowiekiem i jakie są Twoje plany. Ustalamy też zasady po to, by uniknąć lub też spróbować zapobiec trudnym sytuacjom, które pojawiają się w trakcje pracy. Dodatkowo dzięki zasadom dajemy sobie szansę na dokładniejsze określenie jak nasza praca, będzie wyglądać.  

Co możesz zawrzeć w powitalnej mowie?

  • Intencja 
Dlaczego o tym mówisz? Po co ta wiedza Twojemu zespołowi? W jaki sposób mogą ją wykorzystać?
  • Wartości oraz oczekiwania
Jakimi wartościami w swojej pracy się kierujesz? Co jest dla Ciebie szczególnie ważne (zachowania, postawy)? Co Cię razi i rani?
  •  Dokąd zmierzasz
Jakie są Twoje cele? Od czego chcesz zacząć? Jakiego zespołu chcesz być częścią?  To do czego Cię szczególnie na tym etapie zachęcam, to poproszenie zespołu by mając wiedzę o Tobie stworzyć teraz Wasz wspólny zbiór zasad dobrej współpracy. Zapytaj zespół o ich wartości, oczekiwania. Na czym im szczególnie zależy i co dla nich indywidualnie jest szczególnie ważne we współpracy? 

Kreuj otwartą komunikację już od pierwszego dnia. To przełoży się na efektywność współpracy, ale będzie również bazą do budowania wzajemnego zaufania. Stwórz zatem z zespołem wspólny kodeks wartości.

Dodatkowo:

Jeśli jesteś typem Szefowej, która woli nagradzać niż upominać skonstruuj swoją wypowiedź w powitalnej mówie tak, by pojawiło się tam więcej pozytywów niż tych elementów, które Cię rażą.

 

Jeśli zespół Cię nie zna (np zaczynasz w zupełnie nowym dziale) dodaj do tego kilka słów dotyczących swojego życia prywatnego, tego jak spędzasz wolny czas. W końcu Szefowa ma ludzką twarz, o którą już na tym etapie warto zadbać.

 

Jeśli nie miałaś okazji w swoim zespole zacząć od ustalenia zasad współpracy, dobrym momentem na “nadrobienie” zaległości jest ten, kiedy do zespołu dołączają nowi członkowie. Jest to też dobra okazja do aktualizacji wspólnych oczekiwań. W końcu zasady współpracy mogą również ulec pewnym modyfikacjom.

 

Ciekawa jestem jakie były Twoje początki. W jaki sposób zaczełaś ustalać swoją pozycję liderki? Zostaw nam swój komentarz.

Biznes zdjęcie utworzone przez yanalya – pl.freepik.com

You may also like

Napisz komentarz